Az 1950-es évek a második világháború utáni időszakot jelentik, amikor a társadalom és a divat terén is jelentős...
Az 1920-as évek divatja, Great Gatsby, charleston, jazz és tánc
”A divat változik, a stílus örök.” - Coco Chanel
Az 1920 - as évek izgalmas, határokat feszegető időszaka nagy újdonságokat hozott a mindennapi és az alkalmi divatba. Coco Chanel meghatározó alakja, idolként való berobbanása a divatszakmába összefonódott a feminizmus előretörésével és együtt elhozták a kiemelkedően nőies, tabukat döntő, forradalmian új öltözködési formákat.
Ebben az időszakban vált ikonikussá a kis fekete ruha, vagyis a “little black dress”, ami a mai napig alapvető ruhadarabja jónéhány ruhatárnak. Ezenkívül természetesen a gyöngysorok, a cigarettázás, a legkülönbözőbb stílusú fejdíszek és kalapok, a boa vagy a rojtos ruha mind Coco lázadásának eredményeinek tekinthetők. Neki köszönhető, hogy a nőiesség nem feszengés vagy teher volt a nők számára, hanem szabadságuk megélése, kiteljesedése.
Az 1920-as éveket a áthatja a ma reneszánszát élő Gatsby-stílusnak tekinthető art deco, az art nouveau stílus legmeghatározóbb, legizgalmasabb időszakaként tartják számon.
Elterjedt az úgynevezett “flapper” stílus, ami a lázadó fiatal lányok öltözködésére utalt. A ruhák graduálisan rövidebbé, szabadabb esésűvé váltak, leggyakrabban rojtok és gyöngyök borították őket, az A-vonalú vagy a csípőnél szűkebb csőruhák voltak a legdivatosabbak.
A jazz, a charleston, a klubok, a tánc mind feltűnő és különleges ruhadarabokért és kényelmes, de elegáns cipőkért kiáltott, a könyékig érő kesztyűt és a boát egy elegáns nő sem hagyta otthon, ha táncolni, szórakozni ment. A sminkelés is egyre hangsúlyosabb szerepet kapott, leginkább a szemüket és szájukat emelték ki a nők, népszerűvé vált a rövid haj és a bubifrizura.
A férfiak körében az öltönyök a mindennapi viselet részei voltak és a tömeggyártásnak köszönhetően a háromrészes öltöny szinte mindenki számára elérhetővé vált. A fazon mellett a szín és az anyagvastagság nagyon sok mindenről árulkodott, hiszen az öltöny színe általában a társadalmi státuszt és a gazdagságot jelezte. Illetve minél könnyebb volt egy öltöny, annál tehetősebb volt a viselője. A 20-as évek öltönydivatának legnépszerűbb színei a barna, a szürke valamint a sötétkék voltak. A pinstripe ruhák szintén népszerűek voltak, de a nadrágtartó és a csokor - valamint nyakkendők és kalapok mindinkább hangsúlyos szerepet kaptak a férfiak öltözködésében. A mindennapokban azonban csakúgy, mint a női divat terén, a férfiaknál is a kényelem és a sportos megjelenés vált egyre népszerűbbé, melyre tökéletes példa a buggyos térd- illetve golfnadrág megjelenése.